Dornova metoda je jemná manuální terapie, prováděná v dynamice svalového aparátu. To se děje volným a přirozeným pohybem za aktivní účasti pacienta.Tímto pohybem se obchází svalová ochrana a je možná volná manipulace s klouby, kostmi a obratli. Navrácením kostí a kloubů na fyziologické místo se vyrovnává celková statika a dynamika. Nejedná se o masáž, ale o osteopatickou metodu.
DM je bezpečná terapie a zvířaty je velmi dobře přijímána.
Co „dornovka“ je a kdy je vhodné se psem přijít se dočtete v tomto článku a nebo ve článku „Dornovka“ pro psa- proč a kdy přijít?
Na úvod několik slov zakladatele osteopatie:
„Kosti, klouby a tkáně mají úzký vztah k vnitřním obranným silám organismu. Opatrnými hmaty povolíme zablokované klouby a ztvrdlou tkáň. Krev a mízní mok může znovu proudit a nervová tkáň bude opět normálně zásobována. Najdi to, uveď to do pořádku a nech to v klidu. „
Andrew T. Still 22.6. 1874
Původ Dornovy metody
Dornova metoda je známá především jako terapie humánní, její původ sahá daleko do minulosti, kdy se podobnými technikami ošetřovala i zvířata. Dieter Dorn, majitel pily v Lautrachu v Allgau si zablokoval páteř a proto vyhledal sedláka známého tím, že umí napravovat bolavá záda nejen lidem, ale i zvířatům, především koním. Sedlák panu Dornovi pomohl od bolesti a pana Dorna jeho práce zaujala a naučil se od něj několik hmatů. Zanedlouho sedlák zemřel a pan Dorn začal sám intuitivně pomáhat lidem v okolí a postupně vypracoval metodu, kterou jeho žáci nazvali DORNOVA METODA.
Do České republiky se tato metoda dostala díky Mgr. Zuzaně Prouzové, která žila v Německu a tuto metodu se naučila a přivezla k nám.
Andrea Dunová propracovala metodiku DM pro zvířata a svou metodiku nyní vyučuje v Čechách i na Slovensku. Je jedinou lektorkou v republice, která komplexně školí svoje žáky a trvale sleduje jejich práci a poskytuje další vzdělávání.
Pro koho je DM vhodná
DM je vhodná pro psa jakékoliv velikosti a věku.
DM se může použít pro zdravé zvíře jako preventivní a kondiční ošetření- velmi vhodné pro sportovně aktivní psy jako jsou agility psi, lovečtí psi, canicrossoví psi, coursingoví psi a další.
Samozřejmě mohou být Dornovou metodou ošetřeni i zdraví psi, kteří nejsou sportovně aktivní z preventivních důvodů a zlepšení kondice pohybového aparátu.
Tato terapie je velice vhodná pro zvířata po úrazech různého původu, velice příznivý vliv má DM na psy s dysplazií kyčelních kloubů, spondylozou páteře, artrozou kloubů, osteochondrozou – terapie po chirurgickém zákroku a má příznivý vliv na mnoho dalších zdravotních problémů.
Pro koho DM vhodná není
Dornovou metodou nelze ošetřit zvířata, která nejsou klinicky zdravá,mají zvýšenou tělesnou teplotu, oteřenou ránu, vředy, mají zhmožděné a nebo narušené svaly, zlomeniny a nebo akutní revmatický stav kloubů, srostlé obratle. Březí zvíře může být ošetřeno ve výjimečném případě.
Zvíře, které utrpělo úraz, může být ošetřeno nejdříve za tři dny po úrazu a to po zhodnocení stavu psa terapeutem a konzultaci s ošetřujícím veterinárním lékařem.
Nelze ošetřit zvíře, kterému byla diagnostikována rakovina.
POSTUP OŠETŘENÍ PSA DORNOVOU METODOU
- seznámení terapeuta se psem a jeho majitelem, navázání kontaktu se zvířetem
- obeznámení terapeuta se zdravotním stavem psa, majitel vyplní kartu zvířete a souhlas s ošetřením
- zrakové posouzení zvířete, zrakové posouzení psa v pohybu na vodítku, pes předvedený majitelem
- ošetření Dornovou metodou, majitel je vždy přítomen
- seznámení majitele s výsledkem ošetření, případné doporučení na další vyšetření u veterinárního lékaře (viz níže)
- ošetření psa trvá cca 40- 60 minut
Frekvence ošetření
Pokud pes přichází na terapii poprvé, po prvním ošetřením se provádí kontrolní ošetření po třech týdnech (3-4týdny), aby terapeut zjistil, jak tělo na terapii zareagovalo, případně dorovnal drobné nesrovnalosti v kosterním aparátu. Preventivní ošetření se provádí zpravidla dvakrát ročně, u sportovně aktivních psů se sklonem k potížím s pohybovým aparátem doporučuji kvartální frekvenci ošetření. Pokud se jedná o vážnější problém, interval ošetření dle potřeby a závažnosti problému zkracujeme. Dornova metoda nevytváří závislé pacienty. Po odstranění problému pacient dochází podle potřeby a v ideálním případě pouze na preventivní ošetření.
Spolupráce s veterinárním lékařem
Pokud bude ošetřováno zvíře po úraze, nemoci a nebo operaci, vyžaduji předem sdělení kontaktu na Vašeho veterinárního lékaře za účelem konzultace stavu Vašeho psa. Vyhrazuji si právo terapii psa odložit na pozdější termín, bude-li to vyžadovat zdravotní stav psa.
Po terapii DM Vám mohu doporučit návštěvu veterinárního lékaře ohledně RTG vyšetření problémových partií, případně dalších vyšetřeních. Zda doporučení budete akceptovat, je rozhodnutí Vaše.
zdroj textu : Andrea Dunová, Dornova metoda- zvířata
fotografie: archiv autorky textu
About the author