Manuální terapie pro štěňata – KISS syndrom se netýká jen dětí

Manuální terapie pro štěňata – KISS syndrom se netýká jen dětí

Fyzioterapie pro zvířata se stala běžnou součástí péče o pohybový systém našich chlupatých parťáků. Zvířecími pacienty jsou dospělá zvířata s pohybovými obtížemi, zvířata po operacích a nebo s degenerativními onemocněními pohybového aparátu. Dokonce se zvýšil počet majitelů, který svým zvířatům dopřává preventivní, pravidelné ošetření.

Ale proč by štěně potřebovalo fyzioterapeuta?

Při porodech, kdy štěňata procházela porodními cestami obtížně a nebo s dopomocí majitele feny vznikají především blokády atlantooccipitálního skloubení, tedy blokády skloubení lebky a krční páteře. V humánní medicíně je znám pojem KISS syndrom (Kopfgelenk-Induzierte-Symmetrie-Störung), který se vyskytuje u novorozenců. Nepodařilo se mi dohledat žádný zdroj informací o KISS syndromu u zvířat v odborné veterinární literatuře (pozn. autora -8/2024). Terapeuti však tento syndrom znají ze své praxe i u zvířecích mláďat. 

Co je KISS syndrom u štěněte?

KISS syndrom je blokáda hlavových kloubů, vzniklá porodním traumatem při mauálním vybavování štěněte z porodních cest, při zaklínění štěněte v porodních cestách a nebo při vybavení štěněte při císařském řezu. Blokáda může vzniknout i špatnou polohou plodu v děloze feny a nebo zalehnutím/zašlápnutím štěněte fenou.

(KISS syndrom u dětí:“ KISS syndrom (Kinematic Imbalance due to Suboccipital Stress) je v překladu porucha symetrie způsobená změnou v oblasti hlavových kloubů.
Zpravidla je tento nepřirozený tlak na krční páteř zapříčiněn rotačními pohyby a tlakem při porodu (tah za hlavu), operativním porodem nebo císařským řezem, předčasným porodem, vícečetným těhotenstvím, dítě v pozici koncem pánevním aj. “ – zdroj definice – https://www.meyra.cz/slovnik-pojmu-kiss-syndrom.html)



Jak se KISS syndrom štěněte projevuje? 

  • náklon hlavičky při jednostranné blokádě (pokud je blokáda oboustranná, náklon hlavy nemusí být přítomný)
  • horší motorika štěněte
  • přecitlivělost na doteky především v oblasti hlavy, krku
  • zvýšená vokalizace oproti ostatním z vrhu
  • štěně hůř saje mléko a nebo není schopno přisátí
  • mládě celkově neprospívá – má menší váhové přírůstky, zaostává motoricky i kognitivně za sourozenci
  • štěně se může stranit her se sourozenci

 

U štěňat vznikají i jiné blokády, než atlantooccipitálního skloubení. Nalézáme především blokády v křížokyčelní oblasti, které bývají též následkem porodu a často jsou přítomny u blokád hlavových kloubů a u starších štěňat vznikají drobné blokády vzniklé kolizemi s ostatními štěňaty při hrách, při pádech a nebo při kolizích s většími psy v době rané socializace. 

Jemná, manuální terapie je vhodná pro štěňata bez viditelných obtíží v rámci prevence především po těžších porodech.

U štěněte, které zaostává ve vývoji a celkově neprospívá je nutné vyšetření veterinářem a vyloučení jiných vrozených vad zvířete. Následně lze štěně manuálně ošetřit.

 

Pořídili jsme si štěně. Kdy je vhodná návštěva fyzioterapeuta? 

Pokud chcete začít s prevencí od útlého věku štěněte, první návštěvu fyzioterapeuta absolvovat už  po kompletním očkování ve třech měsících. Kromě manuálního ošetření těla štěně zvykáte na manipulaci a mládě získává další zkušenost v rámci socializace. Samozřejmě můžete přijít se štěnětem později, nejčastěji dochází na prevenci majitelé s půlročními zvířaty. 

Jsem chovatel. Kdy je vhodné ošetření?

Jestliže všechna štěňata prospívají, sají mléko a nepozorujete žádný problém, doporučuji preventivní ošetření vrhu ve věku +4 týdny. V případě, že má nějaké štěně některý z výše uvedených problémů, po vyšetření veterinářem lze ošetřit prakticky novorozené štěně. 

 

Na fotkách je hovawartí  vrh D CHS Z Milkova dvora, který byl ošetřen ve věku čtyř týdnů preventivně. Fena měla těžší porod a většina štěňat prošla porodními cestami s asistencí majitelky feny. (Foto Iva Simková)

 

 

 

 

 

 

 

 

About the author

Zuzana Wildmannová administrator

Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malý zvířat (43-001-R), Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky. Autorka projektu www.prvnipomocpropsy.cz a lektor seminářů první pomoci pro psy. V roce 2022 úspěšně ukončila studium Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze a stala se zdravotnickým záchranářem. Momentálně působí v pražské nemocnici na Urgentím příjmu a u soukromé zdravotnické záchranné služby. Tato profese je vedlejším koníčkem, stejně jako studium automechanického učiliště v dálkové formě. Autorka je majitelkou šestnácti a půl letého psa belgického ovčáka Agiho, pětileté stafbulky Kačenky a ročního belgického ovčáka Sabatona ( Tonyho).

Leave a Reply